DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 4401400,28%
Uşak

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Diyetisyen Taylan Kümeli doğru bildiğimiz hataları ve psikolojinin diyet üzerinde ki etkisini anlattı.
  • EGEM TV
  • Gündem
  • Güncel
  • Diyetisyen Taylan Kümeli doğru bildiğimiz hataları ve psikolojinin diyet üzerinde ki etkisini anlattı.

Diyetisyen Taylan Kümeli doğru bildiğimiz hataları ve psikolojinin diyet üzerinde ki etkisini anlattı.

ABONE OL
Aralık 20, 2021 17:38
Diyetisyen Taylan Kümeli doğru bildiğimiz hataları ve psikolojinin diyet üzerinde ki etkisini anlattı.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KARİYERİNİZDE Kİ BAŞARINIZI HER ZAMAN GÖRÜYORUZ. KİTAPLARINIZ, VERDİĞİNİZ BESLENME HİZMETİNİZ, OKUL HAYATINIZ VE NİCELERİ… BUNLARIN YANINDA SİZİ DEĞİŞTİREN DÖNÜM NOKTANIZ OLDU MU?


Evet! Beni değiştiren dönüm noktam oldu. 14 yıl çeşitli yerlerde, özel sağlık kuruluşlarında ve beslenmeye yönelik yerlerde çalıştım. En son çalıştığım hastane ben oldukça uzak bir mesafeye kongreye gönderdi. 1999 yılının 26 Mayıs’ıydı. En son kongre teklifini bana önerdikten sonra ki Ukrayna’dan yeni dönmüştüm. Bana Çin’de başka bir kongreye gitmem söylendi. Ve ben onun üzerine kendileri ile çalışamayacağımı ilettim. O gün benim zaten hayatımın dönüm noktasıydı. Bir gün sonrasında sabah yürüyüş yapmaya çıktım. Yürüyüş yaparken bir güzellik merkezinin önünden geçiyordum. İçeriye girdim. “Diyetisyeniniz var mı?” diye sordum. Onlar bana olmadığını söylediler. “O zaman sizlerle başlayabiliriz.” dedim. Ertesi gün çalışmaya başladım. O dönem kendi başıma her hangi bir kurum ya da kuruluşa bağlı olmadan çalışabileceğimi gösterdi. Ama tabi bunun için 14 yıl gibi mesleki tecrübe gerekiyordu. Benim için önemli bir unsurdu. Çünkü ben, bir kişinin bilgisinin olgunlaşmadan gerçek anlamda tam olmadan açığa vurmasına karşıyım. O yüzden 14 yıl tecrübe benim için artık yeterliydi. Orada bir dönem çalıştım. Sonrada kendi ofisimi açmak için işlemlere başladım. O benim hayatımın bence dönüm noktasıydı.

BESLENMEMİZE NE KADAR DİKKAT EDERSEK EDELİM GENETİK SORUNLARA ÇÖZÜM BULMAMIZ MÜMKÜN MÜ?


Beslenmemize dikkat ettiğimiz zaman tabi ki de genetik faktörler işin içine girer. Aslında genetik faktörleri bilim şöyle bakıyor; %35 olarak etki var. Ama bunun dışında ailenin beslenme normları da çocuğun ilerleyen hayatına geçiyor. Örneğin aile zeytinyağlı seven bir aileyse çocuk ilerleyen yıllarda seviyor. Ya da üç öğün de beslenen bir aile ise çocuk o şekilde besleniyor. Ya da her masada pilav makarna varsa ve ya ekmek varsa çocuk beslenmesinde mutlaka onları arıyor. O genetik faktörlerin etkisini sosyal hayatında ki faktörlerde pekiştiriyor. Genetik faktörlerde ne önemli? Ailede insülin varsa tiroid varsa metabolik sendrom dediğimiz hastalık bütünü varsa ya da kanser varsa kişinin beslenmesini olumsuz yönde etkiliyor. Dolayısıyla, bunun çözmek elbette mümkün. Genetiğimizde bulunan rahatsızlığımızla çok doğru beslenme benimseyebiliriz.

EVDE KENDİ SAĞLIĞIMIZI NASIL KONTROL ALTINA ALABİLİRİZ?


Aslında sağlığımızı kontrol altına almamız gereken nokta sadece ev değil. Sokakta da çalıştığımız ortamda ve sosyal çevremizde de sağlığımızın kontrol altında olmasının belirli normları ve standartları var. Uykumuza dikkat etmek, hijyenik koşullara uymak, doğru beslenmek, stresimizi doğru şekilde kontrol etmek, meditasyona önem vermek, daha olumlu ve daha pozitif şekilde hayata bakmak bunların aslında hepsi sağlığımızı kontrol etmenin bir parçası. Özellikle evde sağlığımızı nasıl kontrol edebiliriz? Diye baktığımızda; evimizin genel hijyenine dikkat ederek. Beslenmemizden, uykumuza, evin yapılanmasından, gelen ve giden kişilere kadar doğru bir hijyen stratejisini benimsersek evde sağlığımız ciddi anlamda korunmuş olur.


BESLENMEDE DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR NELERDİR?


Beslenme bilimi çok devinim bir bilimdir. Hiç değişmeyen bir bilim değil. Yıllar içersin de kendi içinde doğruları değişebiliyor. Hiç birimizin unutmamışı gereken şey; Bireysel faktörlerinde öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken bir bilim olduğu beslenmeli. O yüzden de ben bunlara doğru bilinen yanlışlar demek yerine zaman içinde değişen doğrular diye bakmak istiyorum. Örneğin sabah limonlu su içmek kişiyi zayıflatır diye yanlış bilgi vardır. Öyle bir şey yok! Sabah içtiğiniz limonlu su midenizi mahvedersiniz. Dilimlenmiş limonlu su vücudunuzun yapısını alkaliye çevirirsiniz. Mesela yemek saatleri ile ilgili önemli bir şaibe vardır. Saat 19:00’dan sonra yemek yenilmemelidir. Önemli olan yemeği yediğiniz saatten ziyade yattığınız saattir. Siz 19:00’da yemeğinizi yiyip 19:05’te yatıyorsanız yine vücudunuz için negatif bir şey yapmış olursunuz. Dolayısıyla yemek saattiniz kaç olursa olsun. Yatış saatiniz daha önemlidir. Bir başka şey yemek öğünleri ile ilgilidir. Biz beslenme uzmanları 3 ana 4 ara öğünden söz ediyoruz. Ancak yenilenen beslenme bilgilerinde bu kişinin biyo – kimyasına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Öğünler kimi zaman ikiye kimi zaman üçe düşürülebilmektedir. Ve ara öğün felsefesi kaldırılmaktadır. Mesela bir başka bilgi de çikolata sağlığa zararlıdır. Aslında her şeyin çok yenmesi zararlıdır. Özellikle bitter çikolata içinde ki kakao oranı çok yüksek şeker oranı düşüktür. Günde bir kare yenmesi hem kalp damar hastalıklarından korumakta hem de stres yönetimimizde bize antidepresan desteği sağlamaktadır. En çok bunları kullanıldığı için dile getirmek istedim. Merak eden okuyucularımız benim Youtube videolarımdan takip edebilir.


SOSYAL MEDYA İLE ARANIZ NASIL? SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN TAVSİYE EDİLEN DİYETLERE NASIL ÖNLEMLER ALINMASI GEREKİR?


Sosyal medya ile aram gayet iyi. Bundan yıllar önce yurt dışından arkadaşım gelip bana demişti ki “Yazılı basın ilerleyen yıllarda yerini sosyal medyaya bırakacak. Bu yüzden sosyal medya da doğru şekilde yer almak ve insanlara hitap etmek orada belirli strateji izlemek en doğru pazarlama ve sürdürülebilir olma yolu olacak Taylan” demişti. Kesinlikle katılıyorum. Ben onun sözünü dinleyip daha Türkiye’de henüz Facebook varken Twitter yeni yeni canlanıyorken ben hemen hemen bunların hepsinde doğru şekilde yer aldığıma inanıyorum. Facebook ve Twitter sayfamda çok ciddi takipçisi var. İnstagram aynı şekilde ve Pinterest’te doğru şekilde yerimiz var. Ama ben şuna çok inanıyorum. Bunu doğru kullanmak lazım. Dejenere olağan bir şekilde kullanmaya başladığınız anda zaten hangi mecrada olursanız olun siz kendi marka değerinizi zedelemeye başlarsınız. Oradan diyetler vermeyi prensip haline getirirseniz. Bu sakıncalı bir şey ama bunu dönemsel ve insanları uyararak doğru şekilde onları motive edici unsurlarla yardımcı olmaya çalışırsanız. Ama burada ehli kişilerin bu işleri yapması lazım..


DÖNEMSEL MUTSUZLUĞUMUZ BESLENMEMİZLE ALAKASI VAR MIDIR?


Eğer kişinin yaşam amacı sadece yemek yemekse yemekle ilgili kısıtlaması varsa olabilir. beslenme kişiyi mutlu eden ya da mutsuz eden bir unsur olmamalıdır. Beslenme bizim hayatımızı doğru şekilde idame etmeyi sağlayacak vücudumuzun bütünsel iyiliğini bir nebze ileriye götürebilecek aracıdır. Biz bunu kendi dünyamızda renklendirir ve zenginleştiririz. Sabah kahvaltısı, öğlen yemeği ve akşam yemeğini yerken bunu güzel şekilde hazırlamak, onun alışverişini yapmak, onu yerken sohbet etmek arkasından bize yararlı olduğuna inanmak sizin o yemeği yerken aldığınız mutluluğu arttıracaktır. Kişinin kilo problemi varsa yemeklerinde kısıtlama yapıyorsa o kişiye söylenecek şey yediklerinin devam ettiğinde ilerleyen günlerde kilolaşması onu sadece mutsuzlaştırmayacak onu sağlıksızlaştıracaktır.


PSİKOLOJİK OLARAK ZAYIFLAMAK YA DA KİLO ALMAK MÜMKÜN MÜDÜR?


Ben şöyle örneklere rastladım. Bazı kişilere kilo aldığınızı söylediğiniz zaman kendisini şartlandırıp ciddi anlamda kilo vermesini hızlandırıyor. Bazı kişiler ise kendilerini çok kilolu görüyor. Hiçbir şey yemeyerek zayıflayabiliyor. Bazı kişilerde moral bozukluğunu yiyerek rahatlayacağına inanarak kilo alıyor. Haz ve gerçek anlamda tatmin duygusunu gerçek anlamda karıştırılmasıdır. Bir kişi kafasına koyduğunda psikolojik olarak zayıflamasına destek olur mu? Evet destek olur kesinlikle.


GELECEK PROJELERİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?


Gelecek projelerim hiçbir zaman bitmiyor. Bazen kendime şöyle soruyorum. Dinlensem mi? Sonra dönüp diyorum ki hayır! İnsan durduğu zaman yorulacak. Onu çok iyi biliyorum. Benim kendi karakterim açısından söylüyorum. Ben durduğum zaman yoruluyorum. Hareket ettiğim zaman hiç yorulmadığımı hissediyorum. Yeni projelerimiz şöyle; Bir kanalda “Taylan Kümeli’den Püf Lokmaları” adlı programımız var. Her gün beşer onar dakikalık püf lokmaları vereceğiz. Çokta güzel olacak. Yeni bir kitabım geliyor. Uzun süredir. Okuyarak alt yapısını hazırladım. Bence zayıflama konusunda yeni bir bakış açısı kazandıracak. Bir başka şey benim çok sevdiğim arkadaşım ile online şekilde bir eğitim programına başlayacağız. Bunun dışında beslenme ile ilgili belgesel oluşturuyoruz. Daha bir sürü projelerim var. Youtube kanalımıza devam ediyoruz. İnstagram üzerinden bilgilendirmeye devam ediyoruz.

BİR GÜNÜNÜZÜ ANLATIR MISINIZ?


Normalde sabah yürüyüş yapıyorum. Şu anda Bodrum’da bir günümü anlatıyorum. Sonra yüzüyorum. Danışanlarım ile belirli zaman aralıklarında görüşmeye başlıyorum. Evimizin işlerini yapıyorum. Burada destek olacak yardımcımız yok. Yemeğimizi hazırlıyorum. Akşam evimizdeysek oturup televizyon seyrediyoruz. Dışarıya çıkacaksak arkadaşlarımızla dışarıda yemek yiyoruz. Bu normal Bodrum günüm. İstanbul’da olduğumda gün içinde mutlaka iki saate yakın spor yapıyorum. Yine normal danışanlarımla olan görüşmelerim oluyor. Onun dışında evimizle ve bahçemizle ilgileniyorum. Mümkün oldukça fotoğraf çekmeye ve kitap okumaya ayırıyorum. Araştırmayı çok sevdiğim için internet üzerinden gelen makaleleri okuyorum. Mümkün olan zaman diliminde arkadaşlarımla sohbet, onlarla buluşma, sessiz ve sakin bol sporlu doğanın içinde sade ve doğru yaşam biçiminde olmaya çalışıyorum.

Güzel bir sohbetti teşekkür ederiz..

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com